Close
Sledujte ma na

Zvíťazí koronavírus nad zdravým rozumom?

Pôvodne som sa na mojej stránke chcela venovať výlučne vzdelávaniu v anglickom jazyku. V poslednej dobe však médiá chrlia toľko poplašných správ, ktoré vyvolávajú paniku verejnosti, že som sa rozhodla reagovať aj ja.

Posledné dni sa každú hodinu dozvedáme o nových prípadoch koronavírusu a s každým novým nakazeným človekom rastie strach verejnosti. Je skutočne hrozba taká veľká? Veď sme tu nedávno mali pandémie vtáčej chrípky, MERS a SARS. Médiá týmto ochoreniam venovali iba letmú pozornosť. K mnohým chorobám, ktoré trápia rozvojové krajiny a denne tam zomiera oveľa viac ľudí ako na následky nakazenia koronavírusom, sa staviame ľahostajne. O tom ale médiá mlčia. Prečo je to v prípade koronavírusu iné? Pritom úmrtnosť na uvedené ochorenia bola oveľa vyššia. Doposiaľ máme na Slovensku len desať preukázaných prípadov. To je iba 0,00018 % obyvateľstva (na základe štatistiky SR počet obyvateľov ku koncu roku 2019 dosiahol necelých 5,46 mil.).

Kto najviac profituje z paniky, ktorá toto ochorenie sprevádza? Nezvyšuje táto panika sama o sebe pravdepodobnosť prepuknutia choroby? Lekári pri liečbe vážnych ochorení, ako sú rôzne typy rakoviny, zdôrazňujú, že psychický stav pacienta je veľmi dôležitý a vplýva na postup, liečbu choroby i stav pacienta. Prečo teda v televízii či na internete zdôrazňujú nebezpečenstvo možnosti nakazenia viac ako zásady, ktoré je potrebné dodržiavať, aby sme sa vyhli nákaze? Pritom iba stačí, aby sa každý Slovák správal zodpovedne. Dodržiaval zásady hygieny, nezúčastňoval sa podujatí s väčším počtom ľudí, zdržiaval sa v miestach, kde sú masy ľudí iba minimálne. A v prípade, že sa cíti zle, zavolal záchrannú službu.

Nie je to len marketingový ťah, aby ľudia nakupovali ochranné prostriedky a robili si zásoby potravín? Čím väčší je dopyt, tým viac hrozí, že sa zásoby vyčerpajú a predávajúci budú môcť zvýšiť ceny. Veď máme trhovú ekonomiku.  Spomínate si na obdobie, keď z dôvodu podobnej paniky chýbali v obchodoch vajíčka? Pritom Slovensko ich malo dostatok, no zvýšil sa dopyt z okolitých krajín, preto veľké množstvá išli na export do zahraničia. Vplyvom nedostatku vajíčok sa zvýšila ich cena.

Teraz mi napadlo, akí sme my Slováci podnikaví. Môžeme zarobiť viac, preto expedujeme tovar do zahraničia  i za cenu, že neskôr bude chýbať doma. Rozmýšľame krátkodobo. Ako zareagovali Nemci pri zvýšenom dopyte domáceho trhu po rúškach? Pozastavili zásielky určené pre Slovensko, aby pokryli vlastné potreby. Prečo peniaze znamenajú pre našich podnikateľov viac ako pokrytie potrieb vlastného národa?

Ešte jedna vec. KBS pozastavila na naliehanie dosluhujúceho premiéra slúženie bohoslužieb. Cirkev sa snaží zjednocovať ľudí a náboženstvá vo viere. Máme sa modliť za jednotu cirkvi vo svete. No podobné rozhodnutia smerujú práve k ich rozdeleniu. Mnohí slovenskí kňazi teraz bojujú sami so sebou, aby sa vysporiadali s uvedeným nariadením. Prečo napríklad poľskí  biskupi a na Slovensku pravoslávna cirkev odmietli nariadenie vlád a naďalej slúžia sväté omše? Rímskokatolícka cirkev ticho poslúchla. Nemá byť modlitba a liturgia pre veriacich tým základným pilierom pre upevnenie viery a psychickej pohody? Veď práve v chorobách sa spájajú viera, nádej a láska, ktoré sú základné piliere kresťanstva, ktoré sú povzbudením každého chorého.

Osobne si myslím, že kostoly neostanú uzavreté len dva týždne. Toto je iba začiatok. Liberalizmus sme pokorili odmietnutím Istanbulského dohovoru, preto sa snaží zasadiť ranu kresťanskej spoločnosti inak. Podľa kresťanskej viery má každý človek slobodnú vôľu, aby sa rozhodol, či bude konať dobro alebo zlo. Zrušením svätých omší sa ruší i možnosť voľby, či sa kresťan na nich zúčastní alebo nie, a tým sa oslabuje slobodná vôľa človeka. Supermarkety, krčmy, reštaurácie, stávkové spoločnosti a herne ostávajú otvorené, no kostoly a knižnice nie. Predsa len zvíťazí konzumný spôsob života nad duchovnou stránkou a zdravým rozumom? Je koronavírus nebezpečnejší ako bol mor a Černobyľ? Alebo tu ide úplne o niečo iné? Na to si odpovedzme každý sám.

 

Share

3 Comments on “Zvíťazí koronavírus nad zdravým rozumom?

Lucia Zemanová
16. marca 2020 at 17:22

Mne v tomto príspevku nešlo o kritiku biskupov. Zarazilo ma, že chrámy máme už týždeň zatvorené a krčmy sa uzatvorili až od dnes. Tak, ako ženy v staršom veku navštevujú pravidelne kostoly, tak starší muži pohostinstvá a podobné zariadenia. Máme chrániť len ženy? V krčmách sa zhromažďuje síce menej ľudí, no i tam dochádza k stretávaniu väčšieho množstva ľudí. V chrámoch môžme nosiť rúška, mnoho ľudí to bude rešpektovať, ak sa vydá nariadenie. Naopak v pohostinstvách si asi ťažko konzumenti alkoholu nasadia rúška.

Odpovedať
JVN
15. marca 2020 at 8:51

Presne kvôli takémuto zmýšľaniu dochádza k spomínanému rozdeľovaniu. Do kostola resp na omše predsa nechodíme kvôli tomu, aby nás videli iní. Chodíme tam načerpať duchovnej sily. Zrejme ste to pochopili úplne zle. Nik nezakázal bohoslužby na Slovensku. Len sa dočasne obmedzilo slávenie VEREJNÝCH bohoslužieb, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí. Väčšia časť ľudí v kostoloch patrí práve do najryzikovejšej skupiny. Asi nikto nechce, aby jeho rodičia alebo starí rodičia podľahli tomuto ochoreniu. U nás sväté omše budú vysielané naživo cez náš farský web. Dokonca aj krížové cesty budú vysielané, takže každý bude mať možnosť zúčastňovať sa na slávení liturgie. Nik nie je rozdelený, iba ten, kto chce resp komu to vyhovuje a teraz sa môže schovávať za karanténnu, aby mohol zdôvodniť, prečo sa nezúčastňuje slávenia liturgie. Konštrukcie treba nechať bokom, na to je na internete množstvo webov. Tým docielite pravý opak toho, čo je teraz potrebné. Práve teraz je potrebné nestrácať vieru a nádej a hlave treba myslieť pozitívne.

Odpovedať
dana
12. marca 2020 at 8:51

AKo s vela suhlasim ale mne odlahne lebo lapotarky nebudu mohli robit zlo po dedine ake robili ked sli do kostola a nie Lucka mylis sa toto nieje liberalizmus je to daco horsie schyluje sa k neodvratnemu vsade boje a nepokoje budu 3 svetobva zacala tzv chorobou nenbapadne a ticho staci popozerat co robi grecko usa , cina … rusko oni su nebezpecnehjsi v tom ze su ticho .Po tichu sa zatvoria vsetky hranice a prichadza k neodvratnemu lebo clovek je hlupy a stava saa hlupsim a sebeckejsim sibyla mala pravdu toto sa deje nie liberalizmus

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *